Prečo potrebujeme antioxidanty?

12.08.2017

Fajčenie, pitie alkoholu, vystavovanie sa látkam, ktoré znečisťujú životné prostredie, a tiež vystavenie sa ultrafialovému žiareniu alebo jadrovému žiareniu, to všetko môže vyvolať tvorbu "voľných radikálov" na povrchu kože alebo vo vnútri tela.

Čo sú to tie voľné radikály a prečo sú nebezpečné?

Voľné radikály sú veľmi jednoduché zlúčeniny kyslíka, a agresívne útočia na všetky okolité molekuly vo vnútri bunky. Napadnuté molekuly sú oxidované, štrukturálne sa poškodia a stávajú sa dokonca toxická pre telo.

Ako sa dá pred nimi uchrániť?

Prirodzenú líniu obrany proti voľným radikálom tvoria práve antioxidanty.

Antioxidačné vlastnosti majú najmä vitamíny ako vitamín A (odvodený od karoténu), vitamín C (kyselina askorbová) vitamín E (tokoferol).

Keď tieto vitamíny dostaneme do svojho tela, alebo na pokožku, "ulovia" voľné radikály a neutralizujú ich.

Vitamín A je potrebný pre zrak, imunitný systém a reprodukciu Vitamín C pomáha chrániť proti poškodeniu buniek, podporuje imunitný systém a pomáha telu, aby mohlo tvoriť kolagén. Vitamín E pomáha chrániť bunky proti poškodeniu. Ďalšie dôležité antioxidanty, ktoré uchránia vaše zdravie sú zinok a selén. Zinok podporuje imunitný systém a funkciu nervov. Je tiež dôležitý pre reprodukciu. Selén chráni bunky pred poškodením. Pomáha spravovať hormóny štítnej žľazy.

Je dôležité tieto živiny dostávať zo svojej potravy do tela a tak chrániť telo pred voľnými radikálmi. Dostať do svojho tela potrebné živiny môže byť oveľa menej toxické a menej nákladné, než riešiť vzniknuté problémy antibiotikami alebo inými liekmi. Náš hektický spôsob života, konzumácia polotovarov alebo fast foodov nás ochudobňuje o prínos potrebných živín a spôsobuje závažné zdravotné problémy.

Najkomplexnejším zdrojom vzácnych vitamínov nájdete v skvele vyváženom produkte s názvom Imunax ktorý obsahuje prírodné látky echinacea, hliva, reishi, ženšen, šišiak, rakytník, laktobacily, vitamín C, vitamín B6, kys. listová a zinok - zaisťujú maximálny synergický efekt. 

Chceme prinášať kvalitné informácie. Texty na našom blogu sú prebrané zo zahraničných článkov popredných výživových poradcov ako:

Lucia Klimačková

Zdroje:

Mehmet Oz, M.D. Marion Nestle, Ph.D., M.P.H. Joseph Mercola, David Wolfe, David Perlmutter, M.D. Anthony "Tony" Robbins Donna Gates, "Wellness Mama" Katie, Jamie Oliver

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Vzpomínám si na ten osudový den, 23.března 1953. Mnoho životů jsem se snažil - pracoval na sobě, usiloval, dělal, co bylo jenom možné - a k ničemu nedošlo. Nyní chápu, proč k ničemu nedošlo. Bariérou bylo samotné úsilí. Zábranou byl sám žebřík, po němž jsem šplhal. Překážkou bylo samotná potřeba hledat. To neznamená, že je toho možné dosáhnout bez...