Prečo Google, Nike, a Apple milujú mindfulness a ako jednoducho sa ho môžeš naučiť milovať aj ty

23.08.2018

Mindfulness, alebo všímavý stav mysle, sa stal mainstreamom. Do zenového stavu sa v tejto dobe môžete dostať už kdekoľvek a kedykoľvek, od aplikácií cez reklamy až po kurzy.

Meditácia a jóga je dnes veľmi populárna.  Aplikácie ako Calm či Unplug Meditation  vyskakujú na ľudí už takmer odvšadiaľ  a dávajú im čas a priestor, aby všetko odložili  nabok a zhlboka sa nadýchli.

Najpopulárnejšou meditačnou aplikáciou je Insight Timer, ktorá sa stala domovom pre viac ako 2 milióny meditujúcich ľudí a každý deň zaznamenáva viac ako 50 000 hodín meditácie.

Poskytovatelia týchto služieb sú súčasťou priemyslu, ktorého rozpočet je 1,1 miliardy dolárov, čo tvorí 7,4% z 15,1 miliardy dolárov trhu alternatívnej starostlivosti v Amerike.

Podľa Fidelity Investments, v roku 2016, 22 zamestnávateľov poskytlo tréning mindfulness meditácie svojim zamestnancom a v roku 2017 sa tento počet zvýšil dvojnásobne.

Ak ste stále skeptický a pochybujete tak najnovšie výskumy vedcov  z Harvardu potvrdili, že meditácia definitívne a pozitívne mení štruktúru vášho mozgu.

Vedci zistili, že aktivita mozgu je presmerovaná z limbického systému do prefrontálnej kôry, čiže z reakčnej časti do racionálnej časti mozgu. Táto zmena spôsobuje, že meníme spôsob nášho reagovania.  Umožňuje nám viacej spoliehať sa na náš výkon než na naše pudy.

Výhody mindfulness na pracovisku

Keď sa tieto východné praktiky a metódy stali populárnymi a zistilo sa, že môžu účinne pomôcť,  rýchlo sa stali účinným nástrojom aj pre veľké firmy. Zistili totiž, že dokážu zlepšiť výkon a pohodu svojich zamestnancov.

V rebríčku 500 organizácií časopisu Fortune sa nachádza niekoľko firiem, pre ktoré sa mindfulness meditácia stala základom rozvoja ich zamestnancov a to vrátane veľkých organizácií ako je General Mills, Goldman Sachs, Google, Apple a Nike. Čo títo giganti vedia, čo sa tí ostatné zatiaľ nenaučili?

David Gelles zdieľa o poisťovacom gigantovi Aetna vo svojej knihe Mindful Work, tieto body:

1. zamestnanec, ktorý je pod príliš veľkým stresom stojí firmu za zdravotnú starostlivosť o 2000 dolárov viac, ako jeho kolega, ktorý stres až tak veľmi nepociťuje

2. náklady za zdravotnú starostlivosť v Aetne - čo je viac ako 90 miliónov dolárov ročne začali klesať odkedy sa začali poskytovať programy na výučbu mindfulness meditácie
3. v roku 2012, kedy meditačné programy začali narastať, náklady za zdravotnú starostlivosť klesli na 7%
4. Aetna vypočítala, že len samotná produktivita vzrástla okolo 3 000 dolárov na zamestnanca.

Táto štúdia je len jedným príkladom, aké výhody má mindfulness meditácia. Je to metóda znižuje stres zamestnancov a zvyšuje produktivity práce.

Tipy ako zvýšiť vnímavosť

Tu sú základné tipy ako môžete praktikovať mindfulness:

1. Vyhýbajte sa tzv. multitaskingu, robeniu viacej vecí naraz

Štúdie ukázali, že multitasking podstatne narúša našu schopnosť sústrediť sa.

"Koncentrácia je základom praktikovania všímavosti mysle. Vaša všímavosť závisí od toho, aká pokojná je vaša myseľ. Bez pokoja, zrkadlo všímavosti bude mať pokrivený povrch a nebude odrážať veci s presnosťou," povedal John Kabat - Zinn autor knihy Wherever You Go, There You Are a founding Executive director centra - Center for Mindfulness at the University of Massachusetts Medical School. 

Akonáhle citíte, že váš mozog začína premýšľať nad inou činnosťou, pokúste sa vedome odohnať všetky ostatné myšlienky a upriamiť svoju pozornosť len jednu vec a to na tú ktorej sa práve venujete.

Jednou z najefektívnejších stratégií je zrušiť notifikácie zo všetkých zariadení a sociálnych sietí, ktoré máte. Toto je skvelý začiatok ako eliminovať všetky nepotrebné veci, ktoré vás rozptyľujú a môžu vás ľahko odviesť od vašej momentálnej činnosti, na ktorú sa potrebujete plne sústrediť. Navyše získate moc nad tým, kedy odpoviete/odpíšete ľuďom, ktorí vás kontaktovali.

2. Praktikujte opätovné vnímanie.

Výskumníci z univerzity v Rochestri zistili, že všímavosť mysle, môže zvyšovať pozornosť a uvedomovanie si momentálnej skúsenosti či súčasnej reality.

Základ všímavosti je otvorené , vnímavé vedomie a pozornosť." 

Tento stav mysle môže spôsobiť opätovné vnímanie, kedy sa človek začne pozerať na svoje vlastné prežité skúsenosti, pohľadom niekoho zvonka, tzv. pozorovateľa.

Namiesto toho aby sme sa ponorili do drámy nášho osobného vnútorného rozhovoru alebo životného príbehu, sme schopní ostať v úzadí a jedoducho sledovať náš príbeh pohľadom akoby niekoho iného.

Každý deň na chvíľu ustúpte a sledujte váš príbeh taký aký je, sústrediac sa na širšie súvislosti skôr než len na minútové detaily každodenného života.

Meditácia už nie je viac len nejakým ezoterickým cvičením, ktoré od vás vyžaduje, aby ste sa úplne odpojili od vášho života a cestovali do ďalekých krajín. Môže byť dostupná vo vašom telefóne, či dokonca v blízkosti vášho bydliska.

zdroj:https://www.inc.com/marissa-levin/why-google-nike-and-apple-love-mindfulness-training-and-how-you-can-easily-love-.html

preložila:

Barbora J.

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Vzpomínám si na ten osudový den, 23.března 1953. Mnoho životů jsem se snažil - pracoval na sobě, usiloval, dělal, co bylo jenom možné - a k ničemu nedošlo. Nyní chápu, proč k ničemu nedošlo. Bariérou bylo samotné úsilí. Zábranou byl sám žebřík, po němž jsem šplhal. Překážkou bylo samotná potřeba hledat. To neznamená, že je toho možné dosáhnout bez...