"Možno sa vám podarí v noci lepšie spať, keď cez deň nezabudnete na tento dôležitý vitamín... “

13.08.2017

Čím sme starší, tým je ťažšie získať dobrý nočný spánok. Skúsme sa pozrieť na tento vitamín ako môže pomôcť vyriešiť problém so spánkom a zároveň zvýšiť vašu energiu, zlepšiť vašu náladu a pamäť...

Mnohí odborníci tvrdia, že prísni vegetariáni alebo vegáni sú najrizikovejšia skupina, ktorá môže trpieť nedostatkom tohto vitamínu.

ALE...Takmer jeden zo štyroch ľudí nad 60 rokov majú nedostatok tohto životne dôležitého vitamínu a vôbec nemusia byť vegetariáni. Jeho nedostatok si vyvinuli počas života, preto je dôležité prijímať do stravy tento vitamín už aj v mladosti.


Viete teda o aký vitamín sa jedná? Ide o vitamín B12.

Prečo je nedostatok vitamínu B12 taký problém?

Vaše telo je závislé na vitamíne B12 pre celý rad funkcií:


  • Pomáha udržiavať normálnu hladinu energie

  • Podporuje zdravú neurologickú aktivitu, vrátane duševnej čulosti

  • Podporuje normálnu hladinu homocysteínu pre zdravé srdcové funkcie

  • Pomáha zmierniť stres a nespavosť

  • Udržiava zdravý rast a obnovu buniek

  • Podporuje normálne funkcie imunitného systému

  • Podporujúce normálny metabolizmus sacharidov a tukov


Celkovo možno povedať, že vitamín B12 je živina bez ktorej sa vaše telo nezaobíde.


Chýba Vám v poslednej dobe Energia a vitalita? Pravdepodobne trpíte nedostatkom vitamínu B12


Na vykonávanie základných funkcií Vášho tela potrebujete mať energetické živiny, ktoré sú obsiahnuté vo vitamíne B12(Cobalamin). Dôvodom Vašej únavy môže byť práve nedostatok tohto dôležitého vitamínu. Práve B12 Vaše telo potrebuje na výrobu energie, na správnu krvotvorbu a na výrobu myelínu, (čo je lipoproteín, tvoriaci obaly okolo výbežkov nervových buniek. Je jednou zo základných zložiek bielej hmoty mozgu a miechy a je príčinou jej bielej farby. Jeho existencia a správna distribúcia je nevyhnutnou podmienkou správneho fungovania centrálnej i periférnej nervovej sústavy.)

Ušetrite sa pred jeho nedostatkom!!

Mierny nedostatok vitamínu B-12 môže viesť k anémii=chudokrvnosť, únave, mánii a depresii, zatiaľ čo pretrvávajúci nedostatok môže viesť k trvalému poškodeniu mozgu a centrálneho nervového systému.

Ďalej bolo zistené, že jeho nedostatok môže viesť k poruchám spánku zvýšenému riziku roztrúsenej sklerózy, alebo demencie, Alzheimerovej choroby, kardiovaskulárnym ochoreniam, rakovine.

Ako môžem na sebe spozorovať, že mám nízku hladinu B12?

V prvých štádiách sa vám prejavia:


  • problémy s pamäťou

  • svalová slabosť

  • únava a nedostatok energie

  • brnenie v končatinách

  • nestále nálady


Čo sa vám snažia povedať vaše problémy so spánkom?

Ak trpíte problémami so spánkom, doprajte si prísun vitamín B12 počas dňa.

Tu je dôvod, prečo vám to môže pomôcť:

B12 hrá dôležitú úlohu v produkcii melatonínu. Melatonín sa nazýva "spánokový hormón", pretože je zodpovedný za to, aby ste si dobre spali. Čím sme starší, tým je ťažšie získať dobrý nočný spánok, lebo naše telo začína tento hormón menej produkovať. A to je dôvod, prečo je dobrý nápad, dostať do tela B12.


Mali by ste vedieť, že vitamín B12 je jedným z tých životne dôležitých živín, ktoré majú významný vplyv na vaše zdravie. Ovplyvňuje každý aspekt spôsobom, akým vaše systémy fungujú - z toho, ako sa vaše bunky tvoria až k tomu ako sa cítite každý deň. Poskytuje podporu pre Váš nervový a imunitný systém, čo je jednou z mnohých výhod vitamínu B12.


Takže, bez adekvátneho množstva tohto vitamínu, vaše telo stráca schopnosť vykonávať svoju prácu a výkon sa zhoršuje. Nebudete mať dostatok fyzickej, emocionálnej a mentálnej energie, aby ste v pohode prežili Váš deň. Dostatočná hladina tohto vitamínu spôsobí, že budete odolnejší voči chorobám.

Ako si ale zaobstarať dostatočné množstvo Vitamínu B12?


Aj keď som vegánka a propagujem stravovanie bez živočíšnych produktov, musím napísať, že po dôkladnom štúdiu vitamínu B12 jeho najväčšie množstvá dostanete práve z živočíšnych produktov (k vegánskym alternatívam potom nižšie) ALE pozor!

Ak ste zvyknutí konzumovať niektoré druhy morských plodov, majú najvyšší obsah B12. Bohužiaľ, u nás je veľmi ťažké kúpiť komerčne vyrábané nekontaminované plody mora. Morské plody môžu byť spojené s rizikom, že obsahujú vysoko toxickú ortuť a to teda prevažuje nad ich prínosom pre zdravie. Je proste ťažké určiť ich čistotu a bezpečnosť.

Hovädzie mäso a hovädzie pečeň sú tiež dobrým zdrojom B12, ale majte na pamäti, že je dôležité ako sú kravy kŕmené. Kravy musia byť kŕmené trávou.

Kurča je tiež prirodzeným zdrojom vitamínu B12. Organické kuracie mäso je lepšia voľba pred

kurčatami krmenými antibiotikami.

Čo sa týka prísunu B12, ale aj ostatných živín z mäsa je okrem toho, ako je zviera chované a či je

posilňované antibiotikami, pre vás tiež dôležité vedieť, ako ho varíte... Spôsob varenia môže totiž "zabiť" všetky živiny.


Pre vegetariánov

Mlieko je ďalší spôsob, ako získať vitamín B12. Avšak, vyhnite sa pasterizovanému mlieku, aj keď je ekologické. Jediný mlieko, ktoré je fakt výživné, je surové mlieko. Vajcia sú ďalším zdrojom vitamínu B12.

V ideálnom prípade máte možnosť kúpiť vajcia lokálne. Druhá voľba je kúpiť voľný výbeh v eko obchode s potravinami. Ale aby sa zachovali jeho živiny tak je dokonca najlepšie ich nevariť vôbec...Hmm... Platí, že čím menej prejdú varom, tým viac majú živín.

Pre vegánov

Skúste rastlinné mlieka, jogurty, nátierky, kvasnicové extrakty, potraviny s kvasnicami, ktoré by mali obsahovať vitamín B12 aj keď je táto otázka stále diskutovaná vedcami.

Či už ste teda vegán alebo nie, každý potrebuje pravidelné a spoľahlivé zdroje vitamínu B12, lebo jeho nedostatok môže spôsobiť nepríjemné ťažkosti spomenuté vyššie (anémia, poškodenie nervov, srdcové choroby alebo komplikácie v tehotenstve) - takže to nestojí za to! Je preto dôležité si byť istý, že svoj zdroj Vitamínu B12 nezanedbávame.

A keď sa teda zamyslíme z akých nekvalitných zdrojov získavame našu potravu (fast foody, polotovary, mäso plnené antibiotikami, pasterizované mlieko atď), tak nám nič iné nezostáva len sa obhliadnuť po vhodnejších zdrojoch našich živín.

Ak je ho ťažké získať zo stravy, odkiaľ potom?

Po dlhšom pátraní po informáciách o zdrojoch B12 som narazila na rôzne dohady vedcov o tom, ktoré rastlinné potraviny sú zdrojom B12 a či vôbec také existujú. Bolo zistené, že niektoré rastliny B12 obsahujú, ale často v neaktívnej forme. Najnovšie výskumy, potvrdili, že aktívne B12 sa nachádza v chlorelle, a čo ma veľmi zaujalo, je zistenie, že Lactobacillus v probiotikách tiež dokáže produkovať aktívny B12 vitamín. Veľmi nedávna štúdia potvrdila aj vysoký obsah vitamínu B12 v Rakytníku Rešetliakovom.

Je teda dosť ťažké nájsť B12 v potrave, ktorú sme navyknutí denno-denne konzumovať.

Pre vašu vlastnú bezpečnosť a ešte vyššiu v prípade ak sa chystáte byť matkou alebo kojíte, by ste mali určite nájsť vyvážený spôsob ako si doplniť vitamín B12.

Z mojej vlastnej skúsenosti a z množstva materiálov ktoré som si preštudovala vám môžem odporučiť ako doplnok užívať každé ráno Mumio = Shilajit.

V ruskom výskume sa mu stále venuje väčšia pozornosť, a považuje sa za nenahraditeľný doplnok stopových látok a všetkých minerálov s obsahom aktívneho B12. Shilajit je považovaný za jednu z najsilnejších detoxikačných látok pre ľudský organizmus nájdených na tejto planéte.

Na Slovenskom trhu sa objavil unikátny doplnok stravy, ktorý vedie k vyváženiu chýbajúcich látok výživy s presne kombinovaným zložením obohatený aj o vitamín B12, ktorý v iných doplnkových tabletkách chýba.

Verím, že som Vám ponúkla kvalitný zdroj informácii o tejto dôležitej živine, ktorej sa ako vegánka veľmi podrobne venujem. Dúfam, že napravíte čo najskôr jej nedostatok a už čoskoro si užijete dobrý spánok a potom aj vitálny deň a kopec zdravia :)


Lucia

Zdroje:

Journal of Clinical Nutrition, Vol. 89, No. 2, 693S-696S, February 2009, How Common Is Vitamin B-12 Deficiency?, Allen, Lindsay H., American https://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/89/2/693S

Quarterly Journal of Medicine 102(1):17-28; 2009, An Update on Cobalamin Deficiency in Adults, Dali-Youcef, N, Andres, E, https://qjmed.oxfordjournals.org/cgi/content/abstract/102/1/17

Medicinenet.com December 13, 2013

Huffington Post March 29, 2012

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové