Ako rozpoznať skutočnú duchovnú cestu od lacnej ilúzie?

18.08.2017

Možno ste si všimli, že sa fenomén nazývajúci duchovno, osobný rozvoj či ezoterika začal šíriť a rásť ako huby po daždi. No myslím si že stojí určite na zamyslenie objasniť čo skutočný duchovný rast vlastne predstavuje.

Keby bol duchovný rast naozaj tým čím sa na rôznych rýchlych kurzoch, prednáškach či internete prezentuje bolo by už tisíce osvietených a slobodných ľudí.

Kurzy ktoré sľubujú rozšírenie vedomia cez víkend, napojenie sa na zdroj, vyriešenie si tráum za dve sedenia, či získanie certifikátu liečiteľa vedú buď ľudia ktorí vedome klamú, alebo ešte v lepšom prípade nevedia vôbec o čom hovoria. Často krát to nie je ich zlý úmysel.

Veľa takzvaných "duchovných učiteľov" preceňuje svoje schopnosti, nepozná samých seba. Ich miera duševného omámenia a skryté egoistické prianie byť niekým obdivovaný, či obyčajná túžba využiť momentálny trend v duchovnom či osobnostnom rozvoji pre obohatenie je presvedčivá. Ponúknu ľuďom to po čom podvedome túžia a to samozrejme čo najrýchlejšie, veď rýchla doba si vyžaduje aj rýchle duchovno.

Niektorí takýto lektori zažili nejaký zážitok rozšíreného stavu vedomia, alebo duchovný záblesk ktorý si privlastnili a hneď sa považujú za kompetentných učiť druhých. Takýto druh učenia môže niekedy napáchať viac škody než úžitku. Samozrejme nemôžeme zovšeobecňovať a tvrdiť, že sa to týka každého a všetkých ponúkaných kurzov či seminárov. To by nebola pravda. Najlepším ukazovateľom bude vždy vaša intuícia a srdce.

Iluzórnosť kurzov duchovného rozvoja

Často krát jedinci ktorí podobné kurzy absolvujú ostanú sklamaní či neuspokojení. Niektoré schopnosti ktoré človek môže získať trvajú buď dočasne alebo vôbec. Keď človek absolvuje desiatky kurzov a minie dostatok peňazí a sľúbený výsledok neprichádza ostávajú sklamaní a niekedy dokonca zavrhujú celý duševný rozvoj a duchovné zrenie. Tí ktorí to nevzdajú začínajú potom už naozaj hľadať. Vedia že prečítali stovky kníh navštívili desiatky kurzov no nikde pravdu o sebe nenachádzajú. Začínajú znovu začínajú však od nuly. Táto nula je ale bohatšia o skúsenosť , čo duchovno nie je. A to je tiež veľmi dôležitý bod v ich hľadaní.

Duchovný rozvoj si totiž od hľadajúceho človeka vyžaduje veľmi vysokú mieru úprimnosti k sebe a odloženie naivity.

Hľadajúci totiž na vlastnej skúsenosti zisťuje, že sa môže klamať určitú dobu no raz príde chvíľa keď si bude musieť sám sebe naliať čistého vína a povyťahovať zo seba všetko čomu sa tak úspešne vyhýbal. Máme totiž tendenciu ukazovať a odstraňovať len to na čom nám v podstate až tak nezáleží, alebo to čo nás až tak nebolí a nedotýka sa veľmi nás samotných. Niekedy tento proces môže byť nepríjemný a niekedy aj bolestný. Je potrebné v sebe nájsť dostatok odvahy, pokory, a vytrvalosti.

Potom začína ta pravá práca na sebe, to pravé sebapoznanie. Bez tejto práce s úprimnosťou a pravdivosťou k sebe v začiatkoch, duševný rozvoj a duchovný pokrok proste možný nie je.

Princípy ktoré strážia vyššie duchovné úrovne, proste nepustia. Je to ako keby ste malé 5 ročné dieťa posadili do moderného tryskového lietadla. Nebude vedieť ako sa riadi a keby náhodou naštartoval katastrofa je na svete. Preto nás tieto princípy chránia. To čo je v prvom rade treba urobiť je dorásť a začať študovať.

Ľudská bytosť je totiž omnoho zložitejšia ako hocijaké moderné zariadenie. Toto zariadenie je totiž živé. Možnosti ktoré má sú nepredstaviteľné a úžasné. Vedomá ľudská bytosť totiž vládne všetkými svojimi princípmi na všetkých svojich úrovniach zahrňujúc úrovne hrubohmotné a jemnohmotné. Presne vie čo sa v jeho bytosti odohráva, ako sa to odohráva a prečo. Nemyslí si, nedomýšľa si. Vie ako funguje jeho bytosť a aké možnosti má.

Strom poznania

Je potrebné zasadiť strom poznania a ísť priamo po kmeni. Je to dlhodobý proces sebarozvoja a sebapoznania. Keď sa zasadí silná rastlina a je o ňu dobre postarané a má všetky vhodné podmienky na vývoj tak aj pravý duchovný rast môže byť v dnešnej časovej kvalite veľmi rýchli. To čo niekedy trvalo celý život dnes môže byť odpracované za týždeň. Je to tá najťažšia práca akú si dokážeme predstaviť no je to to najkrajšie čo ľudská bytosť môže objaviť. Ten kto má ozajstný záujem a dozrel do bodu kedy bytostne túži po tomto pravom objavovaní tomu sa jeho cesta začína otvárať.

V súčasnosti je momentálna doba k duševnému zreniu a duchovnému rozvoju veľmi priaznivo naklonená a princípy zodpovedné za dotváranie a korigovanie ľudskej rasy sú nápomocné.

Treba si tiež uvedomiť, že doba jogínov sediacich v jaskyniach a odtrhnutých od sveta ktorí potlačili a oklieštili v sebe všetko emocionálne a pudové je už dávno preč. Moderná spoločnosť si vyžaduje úplne iný druh poznávania, alebo ak chcete jógy, ako bol platný v minulosti. Žijeme úplne iný život ako sa žil niekedy.

Už nie je funkčný vzostupný prúd, kedy sediaci jogín ktorý mal dostatok času žiť v odlúčení a opustil na vzostupnom prúde svoje telesné princípy. Dokázal sa svojím vedomím dostať niekam kde udržoval určité spojenie, aby sme mi v súčasnosti mali takpovediac vyšľapanú cestu. Súčasný prúd platný je prúd zostupný, ktorý je určený celému ľudstvu. On tak povediac pracuje za nás. Od nás to chce len určitú mieru ochoty, odvahy a niekedy aj pozitívnej obete sa mu otvoriť a integrovať túto jógu či cestu sebapoznania priamo do každodenného života.

Úroveň vedomia

To čo je momentálne vo svete potrebné urobiť je navýšiť úroveň vedomia ľudstva ako celku. Keď sa dosiahne určitá hranica úrovne a to u hraničného množstva ľudí zafunguje takzvaný fenomén stej opice. Vyššiu úroveň vedomia začne žiť ľudstvo ako také a to bez toho aby sa nad tým niekto čudoval alebo pozastavoval. Bude to prirodzený proces prechodu bytia na planéte. Už nebudeme mať potrebu sa ako druh zabíjať, vykorisťovať sa alebo potlačovať jeden druhého a to z dôvodu absolútnej istoty spojenia jedného s druhým. Preto je potrebné sa spájať a spolupracovať. Keď v každom národe skupina ľudí dosiahne určitý stupeň vedomia začnú sa diať veci.

Preto za veľmi dôležité považujem spomenúť skutočné sebapoznanie pretože to kam sa momentálne oblasť duchovna môže dostať je v celku nebezpečná a nebojím sa povedať aj niekým naplánovaná. To čo je na ľudskom vedomí zaujímavé je zaujímavé aj pre iné sily pôsobiace na druhej strane trošku ak chcete temnejšej strane, ktorá má samozrejme tak isto právo na existenciu.

Je to pre nich tak povediac zaujímavý artikel a urobia všetko preto aby ho ovládli aj keď prostredníctvom duchovnosti keď je už tak moderná. Je totiž veľmi nežiadúce pre túto stranu aby sa človek stal vedomou ľudskou bytosťou. Pokiaľ ostaneme žiť v strachu a nevedomosti budeme lepšie manipulovatelní. Tak opäť pripomínam že vaše srdce vám bude vždy kompasom.

Vladislav Frigo

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Vzpomínám si na ten osudový den, 23.března 1953. Mnoho životů jsem se snažil - pracoval na sobě, usiloval, dělal, co bylo jenom možné - a k ničemu nedošlo. Nyní chápu, proč k ničemu nedošlo. Bariérou bylo samotné úsilí. Zábranou byl sám žebřík, po němž jsem šplhal. Překážkou bylo samotná potřeba hledat. To neznamená, že je toho možné dosáhnout bez...